9. Budapesti Építészeti Filmnapok - Bikiniszavak + Megadni a módját + Tucatfölde
9. Budapesti Építészeti Filmnapok - Bikiniszavak + Megadni a módját + Tucatfölde

Megosztom

Bővebben a filmről

BIKINISZAVAK

2017, 7 perc
színes, angol feliratos dél-koreai-német film
R: Nils Clauss

Az 1970-es, 80-as évek gyors iparosodása idején Dél-Koreában a gyárlét sűrű közösségi lakónegyedeket és a kulturális normákban bekövetkezett radikális változásokat jelentett az ország gazdasági növekedését lehetővé tevő gyári munkások milliói számára. A dolgozók egy új szótárat alkottak maguknak, hogy városiasodó életük gyökeresen új aspektusait nevükön nevezhessék.

A rendezőről
Nils Clauss (1976, Wittmund) jelenleg Szöulban élő operatőr és fotográfus. Több díjnyertes rövid-, játék- és dokumentumfilmet forgatott és rendezett, amik több nemzetközi fesztivált megjártak. Neil Dowlinggal és Kuiock Parkkal közösen alapította a CONTENTED nevű nemzetközi produkciós irodáját, ami játékfilmekre, zenei videókra és reklámfilmekre specializálódott.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TUCATFÖLDE

2015, 59 perc
színes, angol feliratos ausztrál-kínai-svéd-spanyol film
R: Daniel Whelan

Bevándorló munkások, gyártulajdonosok és éjszakai klubok táncosai mindennap küzdenek az életben maradásért, hogy minél nagyobb szeletet hasíthassanak ki az olcsó kacatokból óriási eladásokat produkáló város tortájából: Jivu a „Made in China” jelenség nyers, dobogó szíve, ahol minden egyes nap könyökléssel telik. Ahogy az olcsó termékek elárasztották a világpiacokat, százforintos boltok tömkelege jelent meg a Föld minden táján, létrehozva napjaink Klondike-aranylázát, amit a világ leghosszabb vasútvonala köt össze Nyugat-Európa piacaival. A buli évtizedekig tartott, de most néhány résztvevő elköszön és hazamegy. Jivu lakosai egy változóban lévő Kínával kénytelenek szembesülni, ami megpróbál túllépni azon az egyszerű tömeggyártáson, amire az ország gazdasága épült.

A rendezőről
Daniel Whelan egy ausztrál kisvárosban nőtt fel. 2010-ben Kínába költözött, hogy dokumentumfilmeket forgasson, amiket azóta számos csatornán vetítettek. Rövidfilmjeit Ausztráliában, Kínában és az Egyesült Államokban is bemutatták. Számos cégnél és médiahálózatnál rendezőasszisztensként dolgozott.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MEGADNI A MÓDJÁT

2003, 37 perc
színes, angol feliratos osztrák-tajvani film
R: Karl-Heinz Klopf

Kísérleti dokumentumfilm a bételdió-fogyasztás tajvani városi kultúrára gyakorolt hatásairól. Tajvanon a bételdió – rágás során enyhe stimuláló – kommercializálódása egy új rögtönzött épülettípus létrejöttét eredményezte, a bételdió-fülkét. Ezekben az egyszerű mozgatható egységekben dolgoznak a „bételszépségek”, akik feszes egyenruhában hostessként feszítenek, hogy vásárlásra csábítsák az érdeklődőket. A film az ország minden táján megjelenő bételdió-fülkék urbánus, kulturális és társadalmi kontextusait vizsgálja.

A rendezőről
Karl-Heinz Klopf (1956, Linz) Bécsben élő rendező. A Linzi Művészeti Egyetemen végzett; munkája során elsősorban a mesterséges környezetekre és a városi szféra mindennapi életére fókuszál. Építészeti és urbanisztikai projektjeiben több médiumot (rajz, videó, fotográfia, installáció) használ.
A Filmnapokon korábban bemutatott filmje az Ők.


vetítés és beszélgetés Karl-Heinz Klopf rendezővel