7. Budapesti Építészeti Filmnapok - Felüljáró / A körgyűrű / London Körpálya
7. Budapesti Építészeti Filmnapok - Nem tervezett hatás / Felüljáró / A körgyűrű / London Körpálya

Megosztom

Bővebben a filmről

Március 7. szombat | 17:15

NEM TERVEZETT HATÁS

2012, 4 perc
színes, magyar feliratos ausztrál film
(angol nyelven)
R: Richard Raber, Traces Films

A peremvidékek a város és vidék közötti érintkezés felületei: a szeméthegyek, bevásárlóközpontok, irodai parkolók, elnagyolt szántóföldek, gáztornyok, elektromos póznák, vadvilág és benzinkutak forrongó keveréke. A rövidfilm Marion Shoard környezetvédő segítségével Melbourne külvárosában mutatja be az infrastruktúra és építészet ütközőfelületét, a „mérgező építészeti terrort”.

FELÜLJÁRÓ

2014, 6 perc
zínes, angol feliratos olasz film
R: Emanuela Liverani

A római Via Prenestinát naponta több ezer jármű veszi igénybe, noha senki sem örül a létezésének. A városi objektum megelégeli, hogy sosem veszik figyelembe, ezért beszélni kezd és álmokkal, vágyakkal, szenvedéssel és menekülési kísérletekkel teli, beton- és fémpáncélba zárt világába invitál minket.

A KÖRGYŰRŰ

2014, 8 perc
színes, angol feliratos holland film
R: Daryl Mulvihill

Az A10 nélkülözhetetlen eleme az amszterdami városi szövetnek. Az autópálya körbeveszi, összeköti és átszeli a várost, ugyanakkor anyagtalanságában el is különül Amszterdamtól, amihez olyan szorosan kötődik.

LONDON KÖRPÁLYA

2002, 77 perc
színes, magyar feliratos angol film
R: Christopher Petit, Iain Sinclair

Kivételes és látnoki erejű film, egy igazi road movie a világ legnagyobb körgyűrűjéről, az M25-ről. A két író-filmrendező filmes párbeszéde utazás a múlt század futurisztikus irodalmába. Iain Sinclair azonos című könyvében a 193 kilométer hosszú úton megtett gyaloglásáról ír, Christopher Petit pedig úgy döntött, hogy nem egyszerűen megfilmesíti a könyvet, hanem azt a különleges, hallucinációszerű állapotot ragadja meg, amit vezetés közben érez az ember. Elmélkedés a vezetés és gyaloglás, film és hangszalag, hang és kép közötti különbségekről, időről és emlékezetről. Az unalmon túli félelemérzetről és transzállapotról, vásárlásról és terrorizmusról, Kabulról és bevásárlóközpontról. A thatcherizmus láthatatlan háromszögéről: titkos fegyverüzelmekről, essexi gengszterekről és drogkereskedelemről. Pinochetről és Thatcherről mint vámpír-szeretőkről.