9. Budapesti Építészeti Filmnapok - Jean Nouvel - Reflexiók + Francis Kéré - Építész világok között + 25 Bis
9. Budapesti Építészeti Filmnapok - Jean Nouvel - Reflexiók + Francis Kéré - Építész világok között + 25 Bis

Megosztom

Bővebben a filmről

JEAN NOUVEL – REFLEXIÓK

2016, 15 perc
színes, angol feliratos amerikai film
(francia és angol nyelven)
R: Matt Tyrnauer

A filmben a Pritzker-díj nyertes Jean Nouvel, generációjának egyik leginkább átgondolt és innovatív, lázadó szellemű építésze reflektál múltbeli és folyamatban lévő munkáira. Exkluzív felvételeken keresztül láthatjuk a mestert munkájának különböző fázisaiban: koncepcióalkotás, skiccelés vagy épp az Abu Dhabiban épülő galériába beépítendő kövek színének kiválasztása közben. Egy meditatív és ritka portré a kortárs építészet egyik óriásáról.

A rendezőről
Matt Tyrnauer Los Angelesben született, a Wesleyan Egyetemen Joseph W. Reed alatt tanult filmkészítést. Corey Reeserrel az Altimeter Films névre hallgató produckiós iroda alapítója és munkatársa. Legsikeresebb dokumentumfilmjét 2010 legnagyobb bevételt hozó filmjei között tarottták számon és legjobb dokumentumfilm kategóriában második fordulóba jutott az Oscar-jelölések során. Tyranuer emellett díjnyertes újságíró, cikkei töbek között a Vanity Fairben jelentek meg, aminek jelenleg is senior munkatársa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FRANCIS KÉRÉ – ÉPÍTÉSZ VILÁGOK KÖZÖTT

2016, 19 perc
színes, angol feliratos svájci-burkina fasói film
R: Daniel Schwartz

Paradigmaváltó globális design, interakcióban a környezettel. A Burkina Fasóban és számos országban tevékenykedő Francis Kéré munkássága világszerte arról ismert, hogy az építészet által törekszik a társadalmi, gazdasági és politikai környezetet javítására. Az emberek a tervezőktől a megoldhatatlan problémákra keresik a választ a szegénységtől a klímaváltozásig. Kéré éppen ezt teszi: kombinálja az alacsony és magas technológia igényű designt, miközben együtt dolgozik a közösséggel, akiknek tervez. A film az elmúlt tizenöt év projektjeit követi nyomon, megmutatva többek között a Burkina Fasóban és Németországban alkotó építészt, miközben közösségi előadó-központot épít szíriai menekülteknek.

A rendezőről
Daniel Schwartz (1987, Nairobi) zürichi filmkészítő, fotográfus és multimédia-művész. Urbanistaként és fotográfusként végzett, jelenleg az Urban-Think Tank tagjaként az ETH Zürich építészet és városdizájn intézetének munkatársa. Munkája során az urbánus változások szociális, politikai és téri vonatkozásaira fókuszál. Schwartz írásai, fotói és filmjei a világ legnevesebb folyóirataiban és fesztiváljain kerülnek bemutatásra.
A Filmnapokon korábban vetített filmjei: Gran Horizonte – Egy nap alatt 80 világ körül, Mumbai – Nagyváros nyomás alatt, Torre David

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 BIS

2014, 46 perc
színes, angol feliratos francia film
R: Ila Bêka, Louise Lemoine

Egy elragadó, nem mindennapi dokumentumfilm, ami többet mond el August Perret – a 20. század egyik legbefolyásosabb francia építészének – munkásságáról és zsenialitásáról, mint bármely rajz vagy skicc. A film bensőséges képet fest a párizsi Rue Franklin 25 Bis szám alatti, 1903-ban Perret tervei nyomán épült épületről és az ott lakókról. A házba a különc gondnok, Monsieur Catello társaságában lépünk be, a kilencemeletes épületet pedig az ő és a lakók nézőpontjából fedezzük fel. A film nem száraz műszaki tényeket és számadatokat soroló dokumentumfilm, hanem egy kísérlet az épület megfoghatatlan és szubjektív vonzerejének, a ’hely szellemének’ felkutatására, annak bemutatására.

A rendezőkről
Ila Bêka párizsi székhelyű olasz képzőművész. Építész végzettségét a velencei IUAV mellett az École Nationale Supérieure de Paris-Belleville-en szerezte. Louise Lemoine francia filmkészítő. A Sorbonne-on végzett film és filozófia szakon.
Elsősorban a kortárs építészettel kapcsolatos új narratíva és új filmes formák kikísérletezésével foglalkoznak. Munkájuk egyedisége az építészeti remekművek hétköznapi életén keresztül történő szubjektív, kreatív és humoros bemutatásából fakad. A New York Times által “az európai építészvilág kultikus figuráiként” fémjelzett alkotók 2013 óta a Columbia Egyetemen tanítanak.
A Filmnapokon korábban vetített filmjeik: Barbakánia, Renzo Piano, Koolhas háziélet