16. Budapesti Építészeti Filmnapok - Where We Grow Older + When We Live Alone

Megosztom

Bővebben a filmről

WHERE WE GROW OLDER

CA, 2023, 30’, R | D: Daniel Schwartz, Giovanna Borasi
Angol és katalán nyelven, angol felirattal

A film annak jár utána, hogy az idősödő népesség hogyan alakítja át az építészeti és társadalmi konstrukciókat, és a várostervezés és a politika szerepét feszegeti az ezzel kapcsolatos problémák megoldásában. Két modellt mutat be, amelyek a növekvő élettartam mellett a gondozás és lakhatás lehetséges útjai. Az egyik a szociális lakásprogram és infrastruktúrafejlesztés az önkormányzati politika részeként (ahol a város a fenntartó), a másik egy építészeti koncepció, amely egyetlen, magánfenntartású épületben biztosítja a gondozást az időseknek és a róluk gondoskodóknak ‒ az épület pedig önálló várossá válik.

Milyen otthonokat tervezzünk az idősek és gondozóik számára?

WHEN WE LIVE ALONE

CA, 2021, 27’, R | D: Daniel Schwartz, Giovanna Borasi
Japán nyelven, angol felirattal

A film az egyedül élők kapcsolódási módjait mutatja be a modern nagyvárosban. Az egyszemélyes háztartások jelensége ellentmond az otthon hagyományos fogalmának és jelentőségének a városi társadalmon belül. Az egyedül élés indokai világosak: társadalmi változások, rugalmas beosztás, demográfiai okok, jólét, megváltozott nemi szerepek ‒ de hatásai a városi térre és társadalmi struktúrára nem egyértelműek. Személyes történeteken keresztül ismerjük meg az egyszemélyes otthonok lakóit és kiterjedtebb otthonos közegüket. Takahashi Ippei építész és Yoshikazu Nango szociológus gondolatai Tokió egyszemélyes tereivel kapcsolatban szintén árnyalják a témát.

Ha az egyedül élés az új valóságunk, milyennek kell lennie?


WHERE WE GROW OLDER

CA, 2023, 30’, R | D: Daniel Schwartz, Giovanna Borasi
Language: English and Catalan with English subtitles

The documentary looks at how the growing ageing population is reshaping architectural and social constructs and questions the role of urban design and politics in facing these challenges. The film investigates two models of how care and housing can be reconceived in light of prolonged lives: public housing as part of municipal policies and infrastructure—where the city is the caretaker—and the creation of a new architectural model that offers care in a single building managed by private entities not only to the elderly but also to their caretakers—where the building becomes the city.

How should we design for the elderly and their caretakers?

WHEN WE LIVE ALONE

CA, 2021, 27’, R | D: Daniel Schwartz, Giovanna Borasi
Language: Japanese with English subtitles

The film examines how urban dwellers live alone but still interact with others in modern cities. This trend of solo living challenges traditional notions of home and its implications for urban society. The reasons for living alone are clear—social changes, flexible work, new demographics, more wealth, and different gender roles—but the impacts on urban space and social structure are unknown. The film explores this phenomenon through stories of individuals in singleton homes and their extended domestic sphere. The film features architect Takahashi Ippei and sociologist Yoshikazu Nango, who share their perspectives on single spaces in Tokyo.

If living alone is our new reality, what should it look like?